Trener nie zwraca na mnie uwagi, help!

Chodzę na zajęcia, a mimo to trener nie zwraca na mnie uwagi! – znacie to? Prędzej czy później każdy to poznaje i w sumie nie dotyczy to tylko tańca, ale tez wielu sportów. Przyczyn tego, że jesteś dla trenera “niewidzialny” może być kilka.

taniec

Jesteś nowy w grupie

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że kiedy na zajęcia przychodzi nowa osoba to trener poświęci jej dużo uwagi, ale bardzo często tak nie jest. Może to być spowodowane tym, że:

  • trener pracuje z grupą nad konkretnym pokazem i nawet jeśli na danym treningu ćwiczą coś innego, poprawia technikę stałego składu grupy. To może być dla Ciebie plusem, bo możesz wtedy zobaczyć jak naprawdę wyglądają zwyczajne zajęcia grupy i czy chcesz do niej dołączyć.
  • do grupy co rusz przychodzą nowe osoby, które nigdy więcej nie wracają lub pojawiają się okazjonalnie i zaburzają pracę grupy. Trener  zaczyna ignorować nowe osoby, dopóki nie zobaczy, że komuś zależy i pojawia się regularnie (choć większość osób pewnie na wstępie się zniechęci).
  • jesteś za słaby. I tu są dwie opcje: albo jesteś tak słaby, że trener nie chce poświęcać ci uwagi, a nawet chce ignorowaniem zniechęcić Cię do zajęć (tak, żebyś sam zrezygnował i żeby nie musiał odbywać z Tobą trudnej rozmowy). Ale jest też druga opcja – trener po prostu Cię nie zna i może nie chcieć sprawić Ci dyskomfortu i wprawić Cię w zakłopotanie zwracając uwagę przy całej grupie. 
  • jesteś za dobry. Oczywiście w odniesieniu do grupy, w której się znalazłeś. Czasami ktoś szuka dla siebie nowych zajęć i testuje różne grupy. Jeśli trafi do grupy, w której ewidentnie jest najlepszy, trener nie chcąc podkreślać przepaści między nową osobą a stałym składem grupy po prostu nie komentuje umiejętności tej osoby. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie o sens chodzenia do grupy, w której jest się zdecydowanie najbardziej zaawansowanym. 

Jesteś w stałej grupie

Taki brak uwag ze strony trenera może pojawić się także w grupach o stałym, określonym składzie. Jeśli nigdy nie otrzymywałeś uwag i komentarzy na temat Twoich umiejętności od trenera, warto zastanowić się nad zmianą grupy. Bez informacji zwrotnych od nauczyciela ciężko będzie wprowadzić poprawki i rozwijać się. Ale możliwe jest też, że:

  • robisz wszystko okej. Tak, wiem, że zawsze jest coś do poprawy i zawsze można się do czegoś przyczepić, ale może akurat zacząłeś robić coś, co Ci nie wychodziło, a trener daje Ci czas i przestrzeń na utrwalenie tego – zanim znowu zacznie zasypywać Cię poprawkami.
  • coś jest nie tak, ale nie ma to związku z Tobą. Czasami trudno pamiętać nam o tym, że trener też jest człowiekiem, który przychodzi na zajęcia chory, zmęczony, zły czy smutny – i o ile stara się to zakamuflować, czasami może mu to nie wyjść i może wydawać się po prostu nieco nieobecny.
  • coś jest nie tak i ma to związek z Tobą. Może doszło między wami do spięcia, może nie chodziłeś ostatnio regularnie na zajęcia, może doszły do trenera plotki na jego temat… W idealnym świecie to, co na zajęciach nie ma związku z Waszymi prywatnymi relacjami, ale umówmy się, idealny świat nie istnieje – a już na pewno nie w świecie tanecznej dramy 😀
  • trener ma Cię gdzieś. To ta najsłabsza opcja i wymaga niestety najbardziej radykalnych działań, czyli zmiany grupy. Niestety jest trochę nauczycieli tańca, którzy bez względu na to czy jesteś nowy, stary, zaawansowany czy początkujący po prostu nie interesują się za bardzo kursantami. Nie jest to zależne od ich samopoczucia, problemów i całej reszty… po prostu profesja pedagoga/nauczyciela nie jest dla wszystkich.

Co dalej?!

To tylko najczęstsze powody, przez które trener może nie dawać Ci żadnych uwag i wskazówek. Rozwiązania są raczej oczywiste: poczekać, porozmawiać, jeśli to nie pomoże – pożegnać się. Oczywiście w przypadku, kiedy na tym rozwoju tanecznym bardzo Ci zależy – bez informacji zwrotnych od prowadzącego jest on baaardzo utrudniony. Ale pamiętaj, że chodzenie na zajęcia dla towarzystwa i swojego dobrego samopoczucia, nawet jeśli nie otrzymujesz zbyt często wskazówek od instruktora, też jest okej! Jeśli cokolwiek w Twoim tańcu Ci po prostu odpowiada, nie zmieniaj tego! 🙂

A jakie Wy macie pomysły na to czemu trener nie zwraca na kogoś uwagi? Może byliście w takiej sytuacji i się z nią uporaliście? Dajcie znać w jaki sposób, może pomoże to komuś czytającemu ten wpis! 🙂 

dance instructor

Znajdziesz mnie tutaj!
Facebook
Twitter
Instagram
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
69 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments